Blog

Yaz aylarında burun ameliyatı olunur mu ?

  • Anasayfa
  • -
  • Blog
  • -
  • Yaz aylarında burun ameliyatı olunur mu ?

Yaz ayının ortasındayız ve sıcaklıklar kendini göstermeye başladı. İş temposundan ameliyat olmaya fırsat bulamayan hastalarımın ilk aklına gelen sorulardan bir tanesi, bu sıcak yaz aylarında ameliyat olmakta bir sakınca olup olmayacağı.

Baştan söyleyeyim, mevsimler arasında, burun ameliyatı olmanın; ameliyat sonucuna etkisi açısından ve ameliyat sonrası şişlik, kanama gibi problemlere neden olma olasılığı açısından bir farkı yok. Konuyla ilgili şehir efsanesine dönüşen ‘ Yaz aylarında burun ameliyatı olunmaz’ sözü ise, ameliyat sonrası kanama ve ödemin daha çok olacağı ve yara yeri iyileşme problemlerinin daha sık oluşabileceğiyle ilgili yanlış bir inanca dayanıyor. Konuyla ilgili bilimsel bir veri olmadığından gönül rahatlığı ile seçtiğiniz mevsim ve günde ameliyat olabilirsiniz.

Şunu da belirtmek gerekiyor, yaz aylarında ameliyat olmayı düşünüyorsanız tatil programınızı ameliyat gününe göre ayarlamanızda fayda var. Ameliyat sonrası 1 ay boyunca deniz ve havuza girmeyi, burun kenarlarına baskı yapacak güneş gözlüğü kullanmayı önermiyoruz.

Hepinize daha sağlıklı ve daha mutlu bir gün diliyorum.

Bize Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.