Kadınlar kepçe kulak konusunda daha şanslı, uzun bir saçla kulağı saklama imkanına çoğu erkek sahip değil. Hele erkek çocuklarda görülen kepçe kulak da arkadaşları tarafından alay konusu olması ve çocuğun yaşadığı ruhsal problemler bakımından ayrı bir problem. Cinsiyet ve yaş farketmeksizin belirgin veya kepçe bir kulak, özgüven eksikliği ve psikolojik travmalara neden oluyorsa, daha iyi bir yaşam sürmek için ameliyatla bu durumun düzeltilmesi mümkün.

Kepçe kulak nedir?

Belirgin kulak, yelken kulak gibi farklı isimleri de olan kepçe kulak sorunu, kulakta en yaygın olarak görülen şekil bozukluğu türüdür ve genellikle kulak bölgesinde yer alan kıkırdakların gevşekliğinden veya kulak kıvrımlarının yetersizliğinden kaynaklanır. Bu sebeplerden dolayı gevşek bir yapıya sahip olan kulak, öne veya yana doğru eğilmiş bir şekilde durarak hoş olmayan bir görüntüye neden olur.

Kepçe kulak nedenleri nelerdir?

Tamamen doğumsal bir sorun olan kepçe kulaklılık, kalıtsal kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu nedenle ailesinde kepçe kulak problemi olan kişilerde bu problemin görülme sıklığı daha fazladır. Peki ne gibi anatomik farklılıklar oluyor ?

  • Kulak kıkırdaklarının gevşek olması
  • Kulak arkası kemik ile kulak kepçesi arasındaki açının çok geniş olması
  • Kulağın üst kısmındaki kıvrımların oluşmaması ve düz bir yapıya sahip olması

 

Kepçe kulak ne gibi sorunlara yol açar?

Okul dönemindeki çocuklar başta olmak üzere birçok bireyde psikolojik problemlere yol açan kepçe kulaklılık, yüzde güzellik kavramını etkiler ve bu soruna sahip olan kişiler çeşitli aksesuarlar kullanarak veya saçlarını uzatarak saklamaya eğilim gösterir. Bu problemi yaşayan kişiler, çevreleri tarafından alay konusu olmakta, bu durumdan kaynaklı olarak kişilerde öz güven eksikliği, depresyon ve düşük öz saygı sorunları oluşabilmektedir. Bu nedenle kişilerde bu gibi sosyal ve psikolojik problemlere yol açmaması açısından kepçe kulak sorunu mümkün olduğunca erken yaşta operasyon ile düzeltilmelidir.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?

Hastanın yaşı göz önünde bulundurularak cerrahın önerisi doğrultusunda lokal veya genel anestezi uygulanarak yapılır. Kulaktaki sorunun seviyesine göre değişmekle birlikte genellikle 45-90 dakikalık bir süreçte tamamlanan ameliyat, hastanede kalmayı gerektirmez. Kulak yapısına, cerrahın tekniği ve tercihine göre kulağın önünde veya arka kısmında operasyon yapılabilir. Sorunun temel nedenine yönelik bir estetik operasyon uygulanarak genellikle kulak kıkırdaklarına olması gerektiği gibi şekil verilir ve kulak geriye doğru yeniden konumlandırılır. Ameliyat sonunda kulağa 1-2 hafta süre ile özel bantlar takılır ve daha sonrasında çıkarılır. Ameliyat esnasında uygulanan kesiler genel olarak kulak arkasında kalır ve estetik soruna yol açabilecek herhangi bir iz oluşmaz. Ameliyat iyileşme sürecinde veya iyileştikten sonra kesinlikle duymayı etkilemez ve kişi normal hayatına rahatlıkla devam edebilir.

Bebeklerde kepçe kulak ameliyatsız düzeltilebilir mi?

Bebeklerde aile veya doktor tarafından kepçe kulaklılığın tespit edilmesi durumunda (ilk 6 haftalık dönemde) elastik bantların birkaç ay süre ile kullanılması ile ileride ameliyat olmayı gerektirmeyecek şekilde sorunun önüne geçmek mümkün olabilir. Bu sürenin kaçırılması veya kepçe kulak sorununun sonradan tespit edilmesi durumunda ameliyatın yapılacağı zamanı aileler ile görüşme ve fizik muayene bulguları belirler. Kulak sorunu düzeltilen çocuklar okula başladıkları süreçte arkadaşları tarafından alaya uğramaktan kurtularak daha sağlıklı bir eğitim dönemi geçirecektir.