Hangi kadın altın orana sahip bir çene hattına ve hacimli bir dudağa sahip olmak istemez ki?   Aşağıda yer alan bilgiler size estetik uygulamalarının gözde konularından ‘Dolgu’ lar hakkında fikir sağlayabilir, güncel blog yazılarımızı da takip edebilirsiniz. 

Dolgu nedir?

Yaşla birlikte vücudumuzu oluşturan tüm hücrelerin kendini yenilemesi azalır. Hücreler arası maddenin temel yapıtaşı olan kollajenler azalmaya, hyaluronik asit seviyesi düşmeye başlar. Yüzde bulunan yağ yastıkçıkları kaybolmaya başlar ve yüzde çökmeler,sarkmalar görülür. Vücudumuzda bulunan hyaluronik asitten yapılan,adı üzerinde, dolgu dediğimiz biyo-uyumlu maddeler ile bahsettiğimiz problemleri çözmekteyiz.

Dolgu nerelerde kullanılır?

Yüz bölgesinde en sık dudağa hacim vermek için dolguları kullanırız. Ayrıca göz altı çöküklüğü için göz altı ışık dolgusunu, güzel bir çene hattı oluşturmak için Jaw-line ve çene dolgularını, elmacık bölgesi silikliğini gidermek için Elmacık dolgusunu ve burundan dudak yanına doğru uzanan hattaki derin çizgiyi azaltmak için nazolabial dolguları kullanıyoruz.

Dolgu nasıl yapılır?

Öncelikle işlem öncesi lokal anestezik kremlerimiz ve soğuk uygulamalarımızla ağrı sorunu ortadan kaldırıyoruz. Yapılacak bölgeye göre uygun kanüller ve iğneler ile kararlaştırdığımız hacim kadar hyaluronik asit bazlı dolgumuzu enjekte ediyoruz. İşlem süresi değişmekle birlikte yaklaşık 20 dakika.

Dolgu etkisi geçici midir?

Yıllar önce yapılan kalıcı dolgular, yan etkileri nedeniyle günümüzde uygulanmamakta ve önerilmemektedir. Hyaluronik asit bazlı tüm dolguların etkisi geçicidir.

Dolgu uygulamasının yan etkileri nelerdir?

İşlem sonrası geçici şişlik, kızarıklık ve morluklar olabilir. Hyaluronik asit bazlı dolgular biyo-uyumlu olduğu için herhangi bir alerjik reaksiyon görülmez. Ancak hekimler dışında yapılan ve ne olduğu bilinmeyen dolguların, haberlere konu olacak kadar yan etkilerinin olduğu bilinmelidir. İşlem sonrası yapılan bölgenin renginde değişme, ağrı, hissizlik, bulantı, baş dönmesi, görme probleminiz var ise doktorunuza başvurunuz.