Hayat inanılmaz derecede hızıyla birlikte bizi yoruyor, göz kapaklarımız da bundan nasibini alıyor ve yorgun bakışlara neden olan göz kapağı sarkıklığı takvim yaşımız ilerledikçe ortaya çıkıyor. Bu noktada blefaroplasti adını verdiğimiz göz kapağı estetiği yardımımıza koşuyor. Aşağıda soru-cevap şeklindeki bilgiler, göz kapağı sarkıklığınız var ise canlı bakışlara sahip olmanız için ilk adım olabilir.

Göz kapağı estetiği nedir?

Alt ve üst göz kapaklarına uygulanan, sarkmış deri, fazla kas ve yağ dokusunun çıkarılması ve göz çevresi dokularının gerdirilmesine yönelik uygulanan operasyonu blefaroplasti olarak tanımlıyoruz.

Göz kapağı neden sarkar?

Yaşın ilerlemesi ile birlikte yer çekiminin de etkisiyle doğal olarak ciltte sarkmalar meydana geliyor, bu sürece paralel olarak göz kapaklarında torbalanma, renk değişikliği, gevşeme, kırışıklık gibi bulgular ortaya çıkıyor. Güneş ışınlarına maruz kalma, hava kirliliği, düzensiz uyku, aşırı sigara ve alkol kullanımı gibi etkenler cildin yaşlanma sürecini hızlandırıyor.

Göz kapağı estetiği kaç yaşında yapılır?

Göz kapağında yukarıda bahsettiğimiz problemler genellikle 30 yaşında başlıyor, ve zaman ilerledikçe sarkma derecesi artıyor. Tıbbi ve estetik ihtiyacı olan herkesin her yaşta yaptırması mümkün. Ameliyat, göz kapaklarında devam eden yaşlanmayı durdurmaz, ama yaklaşık 10 sene boyunca yorgun bakışlarınızı engeller.

Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Göz kapağında kısaca fazla deri ve kas dokusunun kesilerek çıkarılması işlemidir. Ameliyat izinin görünmemesi için üst göz kapağı katlanma çizgisinden ve alt göz kapağı kirpikleriniz hemen yakınındaki kapak iç mukozasından yapılan kesilerle ameliyata başlıyoruz. Yaklaşık 30 dakika süren işlem lokal anestezi altında sizlerle işlem sırasında konuşarak ve beraber şarkı dinleyerek yapıyr-oruz. Lokal anestezi korkusu veya diğer estetik müdahalerin de uygulanacağı hastalarımda genel anesteziyi de tercih ediyoruz